Jak dbać o bawełniane produkty?

To pytanie prawdopodobnie zadawali sobie wszyscy, którzy przynajmniej raz kupili produkt z bawełny. Charakterystyka włókna plasuje bawełnę wśród materiałów, które nie wymagają szczególnej uwagi. Jednak wciąż jest kilka punktów, które ujawnią tajemnicę, jak właściwie o nią dbać.

Pranie
Zaleca się pranie zwykłej kolorowej odzieży bawełnianej temperaturze 40°C, a w szczególności jeśli są z domieszką sztucznych włókien (np poliestru). Białe bawełniane ubrania, ręczniki można prać w temperaturze nawet 90°C, natomiast kolorowe lepiej znoszą temperaturę nie wyższą niż 60°C.

Wirowanie
Automatyczne wirowanie może być używane, jeśli zostało to zatwierdzone przez producenta. Informacje te zwykle znajdują się na etykiecie produktu. Po praniu można też wyżymać ubrania i powiesić do wyschnięcia.

Suszenie
Najlepiej suszyć na sznurze na zewnątrz lub zawiesić na wieszaku w dobrze wentylowanym miejscu.

Prasowanie
Niektóre z nich, w zależności od splotu i rodzaju ubrania, mogą nawet nie wymagać prasowania. Większość bawełnianych ubrań dobrze jest jednak wyprasować, żeby lepiej wyglądały. Zaleca się oprócz tradycyjnych żelazek używać również parowych.